ммм - македонска музичка мрежа

Душан Петричиќ, карикатурист

Душан Петричиќ - Карикатурист - Не ми остана време за неостварени соништа!

Човекот кој заедно со Горан Стефановски и Слободан Унковски ја осмисли култната „Бушава азбука“

Повеќе...

Кебра, Обоjени програм

Кебра, Обоjени програм - Постојано пронаоѓаме нови предизвици!

Многу ги почитувам луѓето кои сакаат да се менуваат. Тоа е знак дека си жив

Повеќе...

Васил Хаџиманов, џез музичар

Васил Хаџиманов, џез музичар - Многу работи научив од родителите...

Можеби не заработувам милиони, но од музиката живеам сосема пристојно. А, освен тоа, го работам она што толку многу го сакам...

Повеќе...

Р.М. Точак, кралот на гитарата

Р.М. Точак, кралот на гитарата - Рокенролот како начин на разбирање!

На релација Белград - Крагујевац, некрунисаниот крал на гитарата, последниот период го минува сето свое време

Повеќе...

Роберт Саздов: Многу хитови на Макфест 2012!

Роберт Саздов: Многу хитови на Макфест 2012!

Уметничкиот директор Роберт Саздов најавува хитови кои по фестивалот ќе бидат и тоа како вртени во етерот

Повеќе...

Масимо Савиќ

Масимо Савиќ - Треба да сработам уште многу важни нешта во животот

Во годината во која Масимо го прослави 50-от роденден и јубилејот 30 години музичка кариера, едно е сосема јасно – тој е како старо вино

Повеќе...

Стив Кировски: Доживотно верен на рокенролот!

Стив Кировски: Доживотно верен на рокенролот!

По повеќе од една и пол деценија од членувањето во групата Куку Леле, пејачот Стив Кировски се враќа на македонската музичка сцена со нов материјал

Повеќе...

Александра Слаѓана Милошевиќ

Александра Слаѓана Милошевиќ - Цел живот забранет уметник!

Како врв во својата 35-годишна музичка кариера, Александра Слаѓана Милошевиќ деновиве ја промовираше својата нова книга

Повеќе...

Небојша Чонкиќ - Пекиншка патка

Небојша Чонкиќ - Пекиншка патка - Свириме подобро од кога и да е!

Oна што е Џони Ротен за глобалниот панк, тоа е Небојша Чонкиќ - Чонта за регионалната рокенрол сцена

Повеќе...

Маја Милош, режисер

Маја Милош, режисер - Има надеж и за оваа загубена генерација

Младата режисерка Маја Милош, чиј дебитантски филм „Клип“ освои еден куп награди, занаетот го учеше од проверените режисерски имиња

Повеќе...

Хрвоје Хорват, рок-критичар

Хрвоје Хорват, рок-критичар - Најдобро е кога рокенролот е антидржавен производ!

Еден од најдобрите познавачи на приликите на светската музичка сцена во регионот, ги објаснува фактите заради кои Ролингстонси

Повеќе...

Koja - Дисциплин А Кичме

Koja - Дисциплин А Кичме - Кон минатото имам должно почитување, и тоа е се!

Јас сум оној кој, пред се, најмнoгу сака да го вклучи инструментот во појачалото...“ – објаснува Душан Којиќ – Која

Повеќе...

Давор Гобац - Психомодо Поп

Давор Гобац - Психомодо поп -  Сентиментално дете

Во пресрет на големиот јубилеј на „Психомодо поп“ – 30 години постоење, Давор Гобац открива зошто лонг-плеј плочите кај него будат носталгични спомени, што го фасцинира

Повеќе...

Влада Дивљан, музичар

Влада Дивљан, музичар - За „Одбрана...“ нема последни денови

И 30 години по објавувањето, култната плоча на Вис „Идоли“ – „Одбрана и последњи дани“ подеднакво ја импресионира музичката јавност во регионот

Повеќе...

Јован Ќирилов, театролог, писател, филозоф, новинар

Јован Ќирилов, театролог, писател, филозоф, новинар - Знаев дека никогаш нема да ни се исполнат желбите

Во јавноста важи за театарски гуру, иако од него можат да се добијат одговори на многу теми, изневерените идеали, отвореноста во сферата на еросот

Повеќе...