ммм - македонска музичка мрежа

Натали Диздар, пејачка

Натали Диздар, пејачка - mПодготвена да го освои светот!

Ако се иззема Јосипа Лисац, која е, сепак, друга планета, во Хрватска уште од времето на златните денови на Габи Новак, а тоа беше многу одамна, немало пејачка од калибарот на Натали Диздар

Повеќе...

Бисера Велетанлиќ, пејачка

Бисера Велетанлиќ, пејачка - Се уште сакам, плачам и пеам со ист жар!

По цели пет децении, колку што помина од нејзиниот прв јавен настап, Бисера Велетанлиќ важи за еден од најквалитетните вокали во регионот, кои подеднакво добро се справуваа со шлагери, шансони и со џезот

Повеќе...

Зоран Симјановиќ, композитор

Зоран Симјановиќ, композитор - Чувам совршена македонска песна за вистинскиот филм

Во изминативе 45 години, колку што трае професионалната кариера на Зоран Симјановиќ, музички се опремени над 60 играни филмови, многу драмски претстави, ТВ-серии

Повеќе...

Никола Чутурило, рокер

Никола Чутурило, рокер -Постојана борба со ветерниците...

Златното момче на белградската рокенрол сцена, Никола Чутурило – Чутура, прв и до сега единствен кој сними песна за Скопје

Повеќе...

Ведрана Рудан, писателка

Ведрана Рудан, писателка - Живеам од туѓи животи

Во својата најнова книга „Костури округа Медисон“, хрватската писателка Ведрана Рудан особено допира две теми – љубов и секс

Повеќе...

Тадиќ & Теофиловиќ

Тадиќ & Теофиловиќ - Длабоко нурнување во звукот на минатото

Велат дека најубавите работи во животот всушност се и наједноставни. Така е и во случајот со „Видарица“, заеденички албум на светски прочуениот гитарист Мирослав Тадиќ и браќата Теофиловиќ

Повеќе...

Иван Ивачковиќ, новинар и музичар

Иван Ивачковиќ, новинар и музичар - „Стонси“ останаа моите најголеми херои!

Во чест на 50 години постоење на „Ролингстонси“, Иван Ивачковиќ ќе го објави четвртото издание на неговиот „Прирачник за почетници – Уметноста на бунтот“ – приказна за „Ролингстонси“

Повеќе...

Гаро Тавитјан & Горан Сиљаноски, тапанар и мајстор

Гаро Тавитјан & Горан Сиљаноски, тапанар и мајстор -  Цела Македонија склопена во еден барабан

Гаро Јуниор вели дека со својот нов барабан, излезен од работилницата на охридскиот мајстор Горан Сиљаноски, го добил звукот кој го барал целиот свој живот

Повеќе...

Бранко Коцкица, синоним за убавото детство

Бранко Коцкица, синоним за убавото детство - Се уште пловам со полни едра

Со Бранислав Милиќевиќ, многу попознат како Бранко Коцкица, се присетивме на култната детска емисија според која го доби својот надалеку прочуен прекар, по кој сите го знаат

Повеќе...

Емир Кустурица, ексклузивно!

Емир Кустурица, ексклузивно! - Филмаџија кој гради градови и пишува бестселери

Во филмскиот свет Кустурица се вбројува меѓу Топ 10 активни режисери на планетава, и вистински е престиж да се добие макар изјава од него. Ова е првото негово интервју за некој македонски медиум по навистина многу години...

Повеќе...

Рани Крија, перкусионист

Рани Крија, перкусионист - Срцето на Мароканецот чука во 7/8

Мароканскиот перкусионист Рани Крија (Rhani Krija), меѓу ангажманите кои ги има со гитаристот на Стинг - Доминик Милер и албанската пејачка Еда Зари, која живее и работи во Германија, најде време да одговори на неколку прашања

Повеќе...

Матија Дедиќ, џез музичар

Матија Дедиќ, џез музичар - И денес учам од Арсен и Габи

Хрватскиот џез музичар Матија Дедиќ и словенечкиот кантавтор Зоран Предин ги здружија силите, а круна на таа соработка е неодамна објавениот албум

Повеќе...

Лидија Николиќ, за чувствата и сеќавањата

Лидија Николиќ, за чувствата и сеќавањата - Останав со Маги и кога сите и свртеа грб

Лидија Николиќ, најдобрата пријателка на Маргита Стефановиќ, легендарната клавијатуристка на култната „Екатарина Велика“, во својата книга „Osećanja. O. Sećanja“, открива непознати детали од животот и кариерата на Маги

Повеќе...

20 години независна музичка сцена - Ни требаат нови херои!

20 години независна музичка сцена - Ни требаат нови херои!

На 8-ми септември, на централната државна прослава, на плоштадот Македонија во Скопје, кога Републиката ќе прославува 20 години од независноста, важен дел во програмата ќе бидат реномирани домашни естрадни ѕвезди и уметници – музичари

Повеќе...

Ивица Брчиоски, Ареа

Ивица Брчиоски (Ареа) - Се уште ја пишуваме приказната!

Со годините на македонската независност, групата Ареа ја пишуваше сопствената историја. Денес, две децении по формирањето на бендот, работиве се сосема јасни, и за нив зборуваат фактите

Повеќе...